Witamy w OPW Izolacje

Uszczelnienie dylatacji

Dylatacje konstrukcyjne są niezbędne, aby kompensować przemieszczanie się elementów konstrukcji. Szczeliny dylatacyjne powinny być wypełnione trwale elastyczną i odporną na promieniowanie UV masą. Pozwala to na ruchy elementów konstrukcji bez powodowania w przyszłości uszkodzeń jak np. powstawania pęknięć.

Wypełnienie szczelin dylatacyjnych na mineralnych i metalowych podłożach

Dylatacje muszą przenosić przemieszczenia elementów budynku pochodzące np. od zmian temperatury, dlatego muszą być wypełnione masami elastycznymi. KÖSTER Fugenspachtel FS jest wysokiej jakości masą dylatacyjną, która jest elastyczna, odporna na działanie promieniowania UV i bardzo trwała. KÖSTER Fugenspachtel FS wykazuje także odporność chemiczną na działanie wielu substancji chemicznych.

Dla trwałości uszczelnienia dylatacji oprócz właściwości masy uszczelniającej decydujące znaczenie ma przyczepność masy do brzegów dylatacji. Brzegi dylatacji muszą zostać oczyszczone z substancji obniżających przyczepność, podłoże powinno być czyste, suche i nośne. Jako preparat gruntujący należy stosować KÖSTER FS Primer.

Masa dylatacyjna powinna zostać wbudowana w ten sposób, aby siła rozciągająca nie była zbyt duża. Masa dylatacyjna powinna mieć przyczepność tylko do brzegów dylatacji, aby pracowała tylko na rozciąganie i na ściskanie. Żeby to osiągnąć należy najpierw wbudować w dylatację okrągły sznur polietylenowy. Ważne też jest zachowanie proporcji między grubością masy dylatacyjnej a szerokością dylatacji, ten stosunek powinien zawierać się w przedziale 1 : 1 do 1 : 2. 

Do wypełniania dylatacji w np. betonowych zbiornikach rolniczych stosowana jest masa dylatacyjna KÖSTER PU-Fugenverguss.

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.


Uszczelnienie suchych, zawilgoconych i przeciekających szczelin dylatacyjnych metodą iniekcji ciśnieniowej

Uszczelnienie dylatacji, które są nieszczelne, zawilgocone lub poddane wodzie napierającej od zewnątrz jest dużym wyzwaniem, gdyż zwykle masy dylatacyjne nie mają wystarczającej przyczepności do mokrych podłoży.

W takim wypadku dylatację można uszczelnić przez iniekcję ciśnieniową za pomocą żelu poliuretanowego KÖSTER KB-Pur Gel. Żel poliuretanowy KÖSTER KB-Pur Gel reaguje z wodą do elastycznej, wodoszczelnej masy. Żel poliuretanowy pęcznieje przy kontakcie z wodą i w ten sposób zapewnia aktywną ochronę dylatacji przed przeciekaniem.

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.

Uszczelnianie przeciekających dylatacji w technice iniekcyjnej wymaga dużego doświadczenia i każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie. Prosimy o kontakt z naszym działem technicznym.


Uszczelnienie dylatacji lub nieregularnych pęknięć przy pomocy taśmy dylatacyjnej KÖSTER Fugenband 20 / 30

Szczeliny dylatacyjne o szerokości powyżej 35 mm należy uszczelniać stosując taśmę dylatacyjną KÖSTER Fugenband 20 (20 cm szerokości) lub KÖSTER Fugenband 30 (30 cm szerokości).

Na nośne, suche i oczyszczone podłoże należy nałożyć warstwę kleju epoksydowego KÖSTER KB-Pox Kleber, który zapewni przyklejenie taśmy dylatacyjnej do obydwu brzegów dylatacji. Taśmę dylatacyjną wciskamy w świeży klej epoksydowy i nakładamy drugą warstwę kleju epoksydowego pokrywając taśmę dylatacyjną. Klej epoksydowy KÖSTER KB-Pox Kleber posiada bardzo dobrą przyczepność zarówno do taśmy dylatacyjnej KÖSTER Fugenband jak i do betonu. W ten sposób dylatacja jest trwale uszczelniona elastyczną taśmą, która zagwarantuje szczelność przy przemieszczeniach brzegów dylatacji.

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.


 
NIP 8992665332
REGON 020937754
Sąd Rejestrowy dla Wrocławia Fabryczna
Wydział VI Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS 0000331580
Kapitał zakładowy Spółki: 25 000,00 zł

Oferta   |   Dystrybucja produktów Koester Polska   |   Realizacje   |   Sklep   |   Kontakt